بالا

ارزش‌آفرینی ١٨میلیارد ریالی از ضایعات

تاریخ: 27 مهر، 1399
ارزش‌آفرینی ١٨میلیارد ریالی از ضایعات

مدیر نگهداری و تعمیرات پالایشگاه ستاره خلیج فارس میزان صرفه‌جویی ارزی به سبب اصلاح طراحی و ساخت باندل مبدل درایر واحد بنزین سازی با استفاده از ضایعات را بیش از ۱۸ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این اقدام بار دیگر مزایای اعتماد به نیروهای جوان و کارآزموده را برجسته کرد.

اشاره:

 پکیج خشک‌کن گاز گردشی احیا کاتالیست یا (Regeneration Loop Dryer)، وظیفه کاهش رطوبت گاز گردشی واحد CCR، پیش از ورود به کمپرسور گردشی نیتروژن، به کمتر از 50ppm را دارد. گاز نیتروژن پس از حذف رطوبت موجود جهت احیای کاتالیست به راکتور احیا ارسال می‌شود.
در این پکیج دو مبدل وجود دارد که یکی از آن‌ها وظیفه‌ی خنک‌کردن گاز گردشی توسط آب دریا و دیگری وظیفه‌ی گرم‌کردن گاز گردشی توسط بخار جهت احیای جاذب درایر را برعهده دارند.
اصلاح طراحی و ساخت باندل مبدل درایر با استفاده از قطعات ضایعاتی پالایشگاه یکی از اقدامات چشمگیر مهندسان شرکت نفت ستاره خلیج فارس بود که بار دیگر توانستند با اتکا به دانش و توان داخلی، مهارت و خلاقیت خود را اثبات کردند و صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی هم برای پالایشگاه به ارمغان آوردند.
«سعید نوری» مدیر نگهداری و تعمیرات پالایشگاه ستاره خلیج فارس در این باره بیان داشت: پکیج خشک‌کن گاز گردشی، یکی از تجهیزاتی است که پیش‌تر به دلیل کیفیت نامناسب مواد اولیه ساخت و برخی مشکلات در طراحی، به دفعات در واحد بنزین‌سازی مورد تعمیر قرار می‌گرفت و به صورت فصلی سبب بروز چالش‌هایی در روند تولید و حتی توقف آن می‌شد.
وی تعمیر این تجهیز را سبب توقف چند روزه‌ی تولید در واحد مذکور خواند و افزود: در پی برگزاری جلسات مشترک ریشه‌یابی خرابی مکرر این مبدل‌ها بین واحدهای تعمیرات، مهندسی و بازرسی فنی راهکارهای حل این موضوع را بررسی کردیم تا به پیشنهاد تغییر مواد اولیه‌ی ساخت مبدل درایر رسیدیم و سپس در جلسه‌ای با حضور مدیران ارشد سازمان موضوع را مطرح و راهنمایی‌های لازم برای ساخت را کسب کردیم.
نوری تاکید کرد: با تغییر جنس تیوب شیت‌ها، جنس بافل ساپورته، اضافه کردن تعدادی پد در محل نازل‌های ورودی روی باندل، طراحی مجدد نوع و نشیمن‌گاه گسکت‌ها و اعتماد به نیروهای توانمند پالایشگاه روند بازطراحی و ساخت این تجهیز آغاز شد.
وی از ساخت سه باندل از مبدل‌ها با اقدامات شبانه‌روزی و برنامه‌ریزی برای ساخت سه باندل دیگر توسط تیمی هفت‌نفره از واحد تعمیرات و بازرسی فنی شرکت نفت ستاره خلیج فارس خبر داد و افزود: در این فرآیند ۶۳۰ نفر-ساعت کار انجام شد که خروجی آن توقف تعمیرات پی در پی مبدل، استمرار ایمن عملیات تولید و صرفه‌جویی قابل توجه ارزی بود.
در پایان از مدیر نگهداری و تعمیرات پالایشگاه ستاره خلیج فارس میزان صرفه‌جویی ارزی این اقدام را جویا شدیم که وی در این باره گفت: طبق استعلام انجام گرفته از واحدهای کمیسیون معاملات و بازرگانی بیش از ۱۸ میلیارد ریال در این پروژه صرفه‌جویی به عمل آمد که بار دیگر مزایای اعتماد به نیروهای جوان و کارآزموده را برجسته کرد.

شماره های تماس

تلفن: 31310000 - 076

دورنگار: 31313131-076
 

آدرس

بندرعباس، کیلومتر 13محور بندرعباس به بندرخمیر، بلوار سردار شهید قاسم سلیمانی، میدان نفت، بلوار خودکفایی، شرکت نفت ستاره خلیج فارس

کدپستی : 7931181183

آدرس الکترونیکی
روابط عمومی :